Yvonne Sanchez

recenze alba My Garden

Yvonne Sanchez – zpěv, Roman Vícha – bicí, Jan Jakubec – basa, Jiří Nedoma – piano, Viliam Béreš – piano, Fender rhodes piano, Rasťo Uhrík – kontrabas, Lukáš Martinek – el. kytara, Martin Novák – bicí, Pedro Tagliani, Jonathan Ramirez – ak. kytary,

Nahráno: Polsko, ČR, 2007. Vydáno 2008. TT: 50:07. 1 CD Warner Music 5051865010128.

yvoone_cover.jpgAni ten nejlepší zahradník neumí za šest let vypěstovat šťavnaté hrozny s dokonale vyváženou chutí. Yvonne Sanchez, jazzové zpěvačce s polsko-kubánskými kořeny, šest let stačilo k tomu, aby pochytala zdravě hudební bronz a aby se aktivním působením nejen na pražské klubové scéně vyšvihla na špičku jazzových zpěvaček.
Na první školní den naplánovala dlouho očekávané (a také dlouho natáčené) album My Garden, na kterém se podílelo více jak třicet českých i zahraničních jazzmanů, o finální mix a zvukové třešničky se postaral Tadeusz Mieczkowski (podílel se například na albu Dana Bárty Animage nebo na společném projektu Anny Marie Jopek a Pata Methenyho). Už tyto informace postačí k tomu si udělat přibližný obrázek, co od desky očekávat. A hned při prvním poslechu pokýváte hlavou, že jste měli zase pravdu. 
Yvonne Sanchez od debutového alba Invitation (2002) udělala velký skok, klasické jazzové standardy a balady vyměnila za brazilské bossa novy v jazzovějších aranžích a původní komorní Robert Balzar Trio rozšířila na kompilaci jazzmanů: na jazzovém záhonku se objevil například Viliam Béreš za klávesami, Roman Vícha za bicími, Rasťo Uhrík u kontrabasu, Lukáš Martínek, Josef Štěpánek, Pedro Tagliani a Thyago Ferreira na kytary, Stanislav Mácha na piano či saxofonista Stan Cherednik.

sanchez_2.jpgOd dob vydání své první desky se Sanchez vrhla na horkokrevnější projekty, koncertovala například s Brazilian Mood, rozvíjela tak svůj styl založený na latinskoamerických rytmech, vylepšovala intonaci, jazzový drive a sbírala sebevědomější hudební výraz. Tohle všechno se na nové desce odráží, i když zde angličtina z drtivé většiny vystřídala poetickou portugalštinu. Jediným čistým portugalským zástupcem je první na veřejnost vypuštěný singl Voa, Voa, brazilská bossa nova, jejíž typicky podkladové klavírní paralely citlivě vytváří Stanislav Mácha. Paradoxně největší hitový potenciál má Sunshine, přestože oproti ostatním skladbám nejeví známky prokombinovanějšího aranžmá a je založena pouze na suchém střídání dvou písňových dílů, při kterých vokálně asistuje Grzegorz Karnas. Při Sunshine se budete nejen hloubat ve vzpomínkách na letní zážitky, ale hlavně ošívat do rytmu, který vás strhne.
Nahrávka My Garden je oproti debutu výjimečná tím, že skladby jsou tentokrát z vlastní dílny. Sanchez se sama stala autorkou či spoluautorkou všech skladeb a její vnitřní ztotožnění  se skladbami je v auditivním projevu důvěryhodnější. Celkové baladické vyznění alba vykompenzovává sladkobolnými texty (Pieces, Roses, Under the Moon And the Stars) nebo harmonickým převratem (Meu Jardim). Právě u poslední skladby Meu Jardim těžko uvěříte, že místem nahrávky se nestala přeplněná a neustále živá brazilská ulice, ale studio ve vesničce Svárov. 

Hlas Sanchez, často charakterizovaný za medový, je rovnocennou složkou a splétá společně s ostatními nástroji příjemnou hudební peřinku. Přestože celé album tepe skrze jazzové žíly, vokální exhibice neočekávejte. Naopak ty instrumentální v určitých segmentech ano – například ve skladbě Rainbow část vytyčeného prostoru proimprovizuje Ondřej Pivec, v Roses si Viliam Béreš v pozadí na elektrické piano rozloží jazzové partie a kontrastní konec vyplní rocková kytara Lukáše Martinka.
My Garden rozhodně nemá na českém jazzovém písečku rovnocenné konkurence. Perfekcionismus Yvonne Sanchez přináší chvályhodné plody, ale sofistikovaná dokonalost, která ze studiové nahrávky vychází, se nebude jen tak lehce dokazovat i při koncertních podmínkách.

Yvonne Sanchez
24.října 2008 v Lucerna Music Baru Praha
Yvonne Sanchez My Garden CD Release Party !

Veronika Vlachová