Tina – Chillin

exotická kráska z východu míří k nám

Je to přes dva roky, co se na Slovensku vyrojila r’n'b a hiphopová hvězda, která si říká jednoduše Tina. Na sklonku loňského roku vydala u EMI svou novinku. Tentokrát už ale s ambicí pořádně prorazit mezi širší publikum a navíc i k nám – do Česka.

K psaní této recenze jsem se chystal hned po vydání, vlastně ještě mnohem dříve, protože první deska z roku 2004 pojmenovaná jednoduše "Tina" se mi na debut vydaný u malé firmy velmi líbil.


Také každý její featuring byl vynikající. Zmiňme jen ty nejzásadnější : "Chudáčci" na Orionově "Teritoriu" nebo "Poď so mnou von" na desce H16. Ovšem první poslech novinky mě nenadchl. Zklamal mě natolik, že to album jsem odložil a od napsání recenze jsem ustoupil. Po nějaké době jsem viděl klip na první singl "Viem, že povieš áno", jehož kvalita je taková, že jsem si klip našel na youtube a podíval jsem se na něj vícekrát. Takhle složitě jsem si nacházel cestu k prvnímu tracku, což znamenalo, že jsem oprášil disk a po delší době jsem "Chillinu" dal opět šanci a udělal jsem dobře.

 tina_chillin_novy_album_hip_hop.jpgJe pravda, že Tina ušla za ty dva roky pořádnou cestu k popu, ale k popu, který neurazí a ze kterého je neustále cítit láska k latině ("Neznámy", ve které si zazpívá i ve španělštině) a hlavně k černé muzice. Celkem slušně přezpívala klasický reggae hit "No No No" původně od Dawn Penn. S písní "Shiver", která si určitě dělá ambice, aby se stala dalším singlem, se nechala inspirovat neptunovským soundem. Zvuku prvního alba se nejvíce blíží "Kým ty spíš" a hlavně "Tiché prázdno", které já osobně považuji za nejlepší součásti desky, ale jak jsem již zdůraznil, možná je to spíše trošku nekritickým přístupem ke zpěvačtině debutu. Mezi perly alba ještě zcela jistě náleží závěrečná "Soon It Is Over", ve které Tinin hlas zní pouze za doprovodu akustické kytary a je prostě nádherná. Naopak mezi slabší chvilky patří jediný duet dvanáctistopé desky "Zlaté pláže", ve které si to s Tinou střihne její kamarádka a jedna ze slovenských finalistek superstár Zdenka Predná. Ne, že by to byla vyloženě špatná píseň sama o sobě, ale už je popová až příliš.

 Těžko Tinu kritizovat za její cestu k širším masám, když to udělala takhle. Její písně se navíc začali hrát v rádiu. Na Slovensku dokonce "Viem, že povieš áno" vyšplhala na první místo a u nás už se o Tině také ví. Pokud vás její hudba zajímá, máte příležitost si nejen koupit její desku ale také zajít na její český křest, který se uskuteční 7. března v pražském Lucerna Mucic Baru. Tina nejen že výborně zpívá, ale také neuvěřitelně sexy vypadá.