The Real Group

Groove Window #8

Ptáte-li se na jednu z nejúspěšnějších ryze vokálních skupin na světě a hned vás nenapadnou afroameričané Take 6, pak vězte, že u The Real Group jste na té správné adrese

TheRealGroup_promo1.jpg
Kdo to je Bobby McFerrin a co v hudebním světě dokázal, to si asi většina z vás, čtenářů, uvědomuje. V roce 1984, kdy se pětice švédských vokalistů dala dohromady, si to uvědomovali i oni. A sic studujíce hudební akademie a školy, každý zcela jiný obor či hru na hudební nástroj, rozhodli se věnovat v budoucnu naplno vokálnímu projevu na podobném principu, jako jejich vzor.

Nezačali tedy u budování repertoáru, ale u zdokonalování vokální techniky – naučit se zpívat v jednotlivých tempech a precizně zvládat těžké hudební postupy. Celé tři roky tak trvalo, než jim vyšlo debutové album prostě nazvané Debut. Z dnešního pohledu, při srovnání s pozdějšími nahrávkami, je i pro hudebního laika velice dobře rozeznatelné, jak se vyvíjela nejen jejich hlasová technika, ale i výslovnost či aranže. Ty si totiž od začátku dělali sami, nejprve aranže písní převzatých (např. Sir Duke a It Don’t Mean A Thing od Stevieho Wondera, či Beatlesácké Strawberry Field, Come Together a nebo Ticket To Ride ale i jiné…) a dnes již i těch vlastních. Co ale lákalo pětici zpěváků nejvíce, byla možnost zdokonalit se v nahrazení hudebních nástrojů svými vokály a na této cestě urazili asi největší kus ze všech o podobný čin se snažících skupin. Je nesmyslné a veskrze těžké, ale především zbytečné popisovat, jaké všechny instrumenty a hlavně jak dokonale dokáží napodobit, proto slyšte sami následující tři ukázky mluví za vše…


Run, Run, Run


Ticket To Ride


Swedish Medley (pět písní v jedné)

Tyto ukázky pocházejí z roku 2001 z Jihokorejského Seoulu, ze země, kde jsou The Real Group jednou z nejpopulárnějších skupin vůbec. K takovéto hlasové "dokonalosti" ale nevedla jednoduchá cesta a pokud vás sopránka Margareta Bengtson, altka Katarina Henryson, tenor/kontratenor Anders Edenroth, baryton/tenor Peder Karlsson či bas Anders Jalkéus zaujali, pak s nimi můžete projít jejich již dvacetiletou kariérou čítající přes 12 CD a po loňském roce i 1 DVD. A věřte – máte šanci už pouze na nich, protože po loňském prosinci se mírně mění sestava a místo Margarety, kterou nadobro svedla sólová dráha jazzové zpěvačky, si od letošního roku můžete poslechnou místo ní Johannu Nyström, jež se skupinou spolupracuje již přes deset let (zastupovala obě dívky v době jejich těhotenství).

Psát cokoliv dalšího by pro člověka prvně se s The Real Group seznamujícího asi zbytečné, proto vězte, že na jejich stránkách www.realgroup.se se můžete dozvědět nejen jejich celý podrobný příběh příjemně zpracovaný, nenudící, ale i například techniky, jak na to, pokud se chcete naučit třeba, třeba perkuse bez bubnů, či zvuk trubky bez trubky. Vzhledem k velice přátelské atmosféře mezi skupinou a jejími posluchači tak s nimi může kdokoliv navázat kontakt a zeptat se, co ho zajímá, což je v dnešní době velká a obdivuhodná málokdy viděná přednost.

RealGroup.jpgPokud váš zájem dojde tak daleko, až budete mít potřebu pořídit si některou z jejich nahrávek, nemohu než doporučit jejich vlastní internetový obchod. Je spolehlivý (za to ručím vlastní zkušeností) a z ceny zde uvedené jistě do kapsy skupiny poputuje víc, než při nákupu kdekoliv jinde.

Odkazy:
-> oficiální stránky (anglická verze)
-> oficiální obchod s CD, DVD a digitálními downloady
-> stránky s hodnotnými informacemi o The Real Group a jejich tvorbě
-> notové zápisy jejich nejslavnějších skladeb
-> stránky MySpace barytona/tenora Pedera Karlssona

Příště: po čistě vokální skupině logicky zcela instrumentální Azymuth