Stretch

Groove Window #7

Proslavili se jedinou písní, jíž zná bezmála celý svět, přesto nebyli Stretch kapelou na jednu sezonu. Špatná doba a nenalezení posluchačské základny – to byli v podstatě jediné dvě příčiny, proč dnes o nich píši jako o “skoro” neznámé kapele

stretch1.jpg
…psal se rok 1975 a zpěvák Elmer Gantry spolu s kytaristou Kirbym posílají do éteru dnes již legendární píseň Why Did You Do It?, jež po prvotním umístěním na 16.místě v žebříčku hitparády ve Velké Británii v něm setrvává po následujících 8 týdnů. Nic tak nebrání vydání alba Elastique, debutu právě vzniklé kapely Stretch, jež kromě dvou výše zmíněných hlavních opor sestávala se ještě ze Stevea Emeryho hrajícího na basovou kytaru, Jima Russella bicího bubny a na prvním albu hostující dechové sekce v podání Mikea Baileyho a Rona Carthyho (hornisti), Micka Eveho a Chrise Mercera (saxofonisti) a rovněž hostujícího keyboardisty Johna Cooka. Kapela mohla ze začátku spoléhat pouze na dvě fakta, jež ji mohla v prosazení se pomoci – relativní povědomí o jejím zpěvákovi Elmeru Gantrym, jež na konci 60.let hrál se svým projektem Elmer Gantry’s Velvet Opera, a na velkém úspěchu prvního singlu.
stretch3.jpgBohužel k onomu prosazení se nikdy nedošlo. Důvod je prostý a o to smutnější, že být v jiné době, dost možná by bylo vše jinak. Ale bohužel album Elastique (a tři následující alba rovněž) vyšlo ve chvíli, kdy jak kapely, tak lidé začali objevovat nové masově podporované styly jako punk rock, disco, rap či dance. A Stretch nebyli leadry ani jednoho a co více, oni nebyli leadrem žádného stylu. Především proto, že ten jejich byl naprosto unikátní sám o sobě.

Dodnes, poslouchám-li jakoukoliv z jejich písní, nemohu se zbavit pocitu, že jejich propojení stylů je něco unikátního a nikým dodnes neopakovaného. Už jen představit si to bez jakékoliv hudební ukázky je takřka nemožné. Už jste někdy slyšeli skladbu, kde různé nástroje hrají v určitém stylu, každý v jiném jednotlivá sóla jsou též v jiném stylu a přesto do sebe vše zapadalo a vy měli pocit, že je vše v naprostém pořádku a že to takhle vlastně má být? A takových je většina jejich skladeb! Už asi chápete, že v polovině 70.let nemohla tato koncepce dojít úspěchu. O to obdivuhodnější je skutečnost, že stretch2.jpgStretch se ani na zbylých třech albech – You Can’t Beat Your Brain For Entertainment (1976), Life Blood (1977) a Forget The Past (1978) nijak od tohoto konceptu neodklonili a zanechali nám tak kolekci bezmála 40 nevšedních písní.

A, ač je píseň Why Did You Do It? opravdu jedinečná, co se její známosti a vzniku všemožných jejích (re)mixů a samplování týká, přesto nebylo tak úplně pravdou tvrdit, že je skladbou jedinou, o níž jste v životě zavadily. Zda tomu tak je, to si ale zjistěte sami! ;-)


Why Did You Do It? živě v pořadu Pop Top Nonstop někdy v roce 1976.

Zdroj tohoto článku a další informace tady.
U nás lze pořídit první tři alba například zde.

Příště si představíme zcela vokální záležitost (přecijen sborový zpěvák se ve mně nezapře) a to sice švédskou celosvětově (až na ČR pochopitelně ;-) známou a uznávanou skupinu The Real Group.