Prince – 21 Nights

Přehnaná očekávání

nemějte…

21_nights.jpg
Jak již jsme vás dříve informovali, na září tohoto roku si připravil Prince pro své příznivce nemalou vzpomínku na loňskou úspěšnou jednadvaceti-noční londýnskou koncertní šňůru. A tu přichází hned první a snad jediná změna oproti původním prohlášením : celý audiobook vyjde nikoliv 9.9., jak bylo původně avizováno, ale až 30.9. pod názvem 21 Nights , zbylé informace se od oněch původních neliší. Tedy, alespoň zdánlivě ne…

Co od 21 Nights může fanoušek očekávat? Jak již úvodní nadpisy napovídají, především by neměl mít svá očekávání přehnaná. 21 Nights totiž nepřinese nic převratného a nutně nového, pojďme si popsat, co bylo slíbeno a jak to nakonec dopadne.

Slíbené snímky od fotografky Randee St.Nicholas jsou z celé několikatýdenní šňůry a zahrnují opravdu vše, co se kolem Prince dělo a tedy i jeho pražský pobyt a natáčení klipu k písni Somewhere Here On Earth. Téměř všechny jsou stylizované a dodatečně přikrášlované tak, jak jsme u Umělcových promo fotek zvyklí již z minula a tak není divu, že na nich rozhodně Prince nevypadá na svých čerstvých 50. Mnohé jsou navíc pouze zachycením atmosféry prostředí, ve kterém se Umělec spolu s členy New Power Generation pohyboval (letiště, hotelové pokoje, …) a nikoliv nutně portrétem jich samých. V předmluvě k audiobooku se Randee zmiňuje o neopakovatelnosti zážitku prožít několik desítek dní s člověkem jako je Prince po boku tím její podíl na produktu končí.

21_nights_4.jpgTo poezie, která původně lákala mnoho fanoušků úplně nejvíc (vezmeme-li v potaz, že audio ze všech 21 nocí bylo amatérsky zaznamenáno, a tak většinu hardcore fanoušků již nemá přiložené CD de facto čím překvapit), bude pro mnohé naopak možná největším zklamáním. Většinu textů totiž tvoří přepis textů Princových písní, které jsme měli možnost v Londýně slyšet či jež se objevili na jeho posledním studiovém albu Planet Earth. Kdo tak čekal, novou porci mouder z pera Princova, bude mít až na pár vyjímek smůlu. A stejně na tom budou ti, kdož měli možnost atmosféru londýnské O2 Areny a následně IndigO2 klubu zažít na vlastní kůži a chtěli by se začíst do řádků, které popíší tuto atmosféru z té druhé strany. Ani žádný deníček z pobytu v Britském hlavním městě nelze tedy očekávat, bohužel.

Zbývá si tedy povědět, co nás čeká na CD. Tady potěším především některé české fanoušky, kteří se zúčastnili zájezdu na 19.koncert z celkových 21, neboť z aftershow z 16.9.2007 je složena téměř polovina onoho 15ti trackového CD a to včetně Princova filosofování nad nástrahami života megahvězdy, povzdechy nad absolutní ztrátou soukromí a blues o doprošující se šilhavé dámě na hudbu k písni Satisfied.

Nutno dodat, že i pro mne je tato aftershow jednou z nejlepších, jež Prince v Londýně odehrál. A i další výběr skladeb je vybrán s rozmyslem, i když pochopitelně téměř každý by dokázal pro sebe sestavit lepší, vezmeme-li v potaz, že výběr byl z více jak 200 možných skladeb. Nezapomnělo se ani na cover skladby, kde Prince vystřídala za vokály Shelby J. stejně tak, jako onen slavný hit od Led Zeppelin – Whole Lotta Love. Otázkou tak pouze zústává, zda song Indigo Nights je studiovou nahrávkou, nebo se jedná o některou z nemnoha instrumentálních skladeb, jimiž New Power Generation obohatili celý program. Uvidíme – zde jest onen tracklist:

3121
Girls and Boys
Song of the Heart
Delirious
Just Like U (monologue)
Satisfied
Beggin’ Woman Blues (a brand new song)
Rock Steady (featuring Beverly Knight)
Whole Lotta Love
Alphabet Street
Indigo Nights
Misty Blue (featuring Shelby J.)
Baby Love (featuring Shelby J.)
The One
All The Critics Love U in London

Co se týče kvality zvuku samotné nahrávky, i vzhledem k zvukařské výbavě klubu IndigO2, jest téměř perfektní a předčí i do této doby jediný oficiální záznam Princova klubového vystoupení v roce 2002 v rámci One Nite Alone tour.

A to je vše – nic víc, nic míň od 21 Nights nečekejte, jedině snad, že by si na nás snad Prince připravil nějaké to překvapení, když už o (magických) 21 dní odložil distribuci.