Nathan Haines

Groove Window #15

Masters at Work, Jon Cutler, Mark de Clive Lowe, Marco Di Marco, Alex Attias, Bugz in the Attic, Reel People, Xpress 2, Jamiroquai, …tak tihle a i další Nathana už znají – a co vy?

Nathan2.jpg
Díky větší pestrosti spolupracujících interpretů si člověk při poslechu desek Nathana Hainese připadá jako na desce hned několika tuzemských interpretů – Monkey Business či Robert Balzar Tria nevyjímaje. Nathan Haines je ale především hráč na dechové nástroje – saxofony a flétny. Kromě čtyř alb vydaných pod svým vlastním jménem je podepsán pod desítkami hostováních v rozličných projektech skupin a interpretů mnoha žánrů, rozdílného stáří a i kulturní příslušnosti.

Možná proto na svém debutovém albu Sound Travel z roku 2001 poukazoval na bohatost svého projevu a každou z 10 písní oblékal do jiného kabátu. Od jazzu se tak přes blues či swing, nu-jazz, afriku či remixově vyhlížející titulní skladbu dostává až k funku, jenž je opravdu k nerozeznání od projevů našich MB. A aby toho nebylo málo, všechny tyto styly smíchává dohromady v poslední skladbě Belive.

A nejinak je tomu i u druhého alba – jen uvedu název jedné ze skladeb – Folk Jazz – a je jasno. Nahrávka s názvem Squire for Hire je pro mne pozoruhodná tím faktem, že mi připadá neskutečně povědomá – jako bych ji již důvěrně znal několik let, přitom ji mám naposlouchanou teprve několik týdnů. Nejmarkantnější je to ve skladbě Right by Your Side, u které bych dal ruku do ohně, že bassovou linku a aranže dechových nástrojů jsem už někde slyšel. Proto prosím pomozte – tu část, co je mi povědomá tu nechávám jako sample a budu doufat, že se mi někdo do komentářů ozve s nějakým kloudným vysvětlení (nebyla ta hudba třeba v nějaké reklamě?)

Na Nathanu Hainesovi je velice zajímavé, že pokud někde hostuje, udržuje si jedinečný styl, díky němuž je velice dobře poznatelný – naproti tomu ale tento styl není k nalezení na žádném z jeho sólových projektů, což je při nejmenším překvapivé. Vyjímkou není ani jeho poslední, o mnohé větší projekt, na němž pracoval spolu se svým bratrem Joelem. Album Life Time z roku 2005 je orchestrální záležitostí a Nathan s Joelem (kytara) si zde zahráli po boku Novozélandského Symfonického orchestru.

Momentálně se kolem Nathana nic neděje, což snad značí pravý opak a my se brzy dočkáme jeho nového sólového projektu – chce li dodržet dvouletou periodu ve vydávání svých alb, pak je letos ten pravý rok na vydání nové nahrávky…

What If?

Odkazy:
-> oficiální stránky
-> profil na MySpace
-> Nathanovy credits
-> nákup u nás nic moc, ale dá se

Příště: ???