Michael Jackson

Visionary – the video singles

Nový projekt Michaela Jacksona s názvem “Visionary – the video singles” zůstal nepovšimnut jak kritikou, tak médii. Dnes leží fanouškům na stole tmavý box set s dvaceti singly, které těžce sháněli posledních 5 měsíců.

Sony BMG vydávala každý týden, od února do června, singly těch nejlepších „klipových“ písní Michaela Jacksona. Každý z těchto singlů vyšel na dual disku v digitální kvalitě. Zároveň obsahují CD singly i DVD s klipem k dané skladbě. Počínaje nejslavnější písní Thriller, která byla vydána v limitované edici společně s diskotékovým hitem Don´t Stop Till You Get Enough, následovaly další megahity své doby – Bad, Billie Jean, Beat It, Black or White nebo Earth Song.

vision2.jpgJackson se inspiroval novou japonskou technologií, která dovoluje na jednom disku uložit jak hudbu, tak videa. V Japonsku jsou dual disky samozřejmostí, v naší kultuře ovšem nikoliv. Michael Jackson se tak stal opět průkopníkem. Nikdo před ním v západní kultuře nevydal singl na dual disku. A o to tu přece šlo, nebo ne?
Michael Jackson za svou kariéru zbořil mnoho rekordů a zlomil mnoho srdcí. Dnes si jen málokdo vzpomene, do jakých závratných výšin se vyšplhala jeho kariéra. Jako malý osmiletý špunt oslňoval malý Michael publikum nadpozemským hlasem, společně se svými bratry, se kterými působil ve skupině Jackson 5. Později se mu podařilo skupinu opustit a zaměřit se na vlastní kariéru. Kdo ví, jestli si tenkrát uvědomoval, jaká sláva ho čeká? 80. léta utekly jako voda a z Jacksona se stal nejslavnější a nejvlivnější umělec své doby.

Pro mnohé zde jeho kariéra končí. Faktem však je, že v 90. letech Jackson vydal podle některých jeho nejlepší muziku. Píseň You Are Not Alone se dostala na první místo hned po vstupu na žebříčky hitparát. To se před ním dokázal jen Elvis Presley, ale to bylo už zatraceně dávno.
Jackson stále zůstává nejprodávanějším umělcem, což mu už nejspíš s rozmachem internetu a nelegální hudby nikdo nevezme. Alba Thriller se do dnes prodalo úctyhodných 51 miliónů kopií a jako první američan prolomil Jackson "magickou" hranici 100 miliónů prodaných nahrávek v zahraničí.

Narozdíl od minulého projektu (The ultimate collection), Jackson si za Visionary opravdu stojí. Sám zde pracoval jako výkonný producent. Sám schválil konečný produkt, výběr písní, videí a fotek. Je však veřejným tajemstvím, že Jackson si se svou nahrávací společností nerozumí, a kdyby bylo na něm, utekl by hodně rychle co nejdál od čehokoliv s názvem Sony. Smlouva je ale smlouva a dle ní je toto poslední projekt, který Jackson musel vydat, aby se osamostatnil.

Vše o Michaelu Jacksonovi na www.mj-cz.com

Marcela / 30.7.2006