KOOL AND THE GANG

návrat legend

A už je to zase tady, po roce se k nám, tedy přesněji k našim sousedům, vrací kultovní skupina The Kool and The Gang.

  The Kool and The Gang platí za vynikající skupinu na pomezí r´n´b, funku, soulu a disco music.

200px_Koolandthegang.jpg Co se historie týká, tak se kluci dali dohromady v  New Jersey v roce 1964. A to ve složení: bratři Ronald a Robert Bells( saxofon a basa), George Brown jako bubeník, Robert Moskens a Dennis Thomas (trumpeta a další ságo), Calydes Charles Smith jako kytarista a na klávesy hrál Rick Westfield.

Bratři Bellové měli muziku v rodině odmala vštěpovanou do hlavy díky jejich otci, který ač se živil jako boxer, tak byl veliký milovník jazzu a blízký přítel Theloniouse Monka. 

Již v roce 1964  kluci vystupovali jako duo pod jménem The Jazziacs a v samém roce postupně do skupiny přibrali zbývající členy. Tím se trochu odklonili od jazzu a jejich muzika šla více do R&B. Vystupovali v klubech v Greenwich  Village, ale to už pod jménem Soul Town Band. Následovalo pojmenování The Kool (přezdívka Roberta Bella) and The Flames.

1997_album.gifKoncem roku 1969 se skupina chystala na vydání jejich prvního eponymního alba na labelu De-Lite Records a při té příležitosti si zas (jo už opravdu naposledy) mění svoje jméno na váš všem známé Kool & The Gang. Tři singly z tohoto alba se dostali do žebříčků a i když neměly zrovna vysoké pozice Kool and The gang to katapultovalo do vyšší ligy.

Další studiová alba následovala v letech 1972 a 1973, ale druhý větší průlom nastal s jejich šestým LP Wild and Peaceful, na kterém se objevil hit Funky Stuff, který se stal prvním v TOP40. Pak už to šlo řekněme ráz na ráz, na Wild and Peaceful můžeme totiž najít i Jungle Boogie a Hollywood Swinging, které zasáhly, co se dalo.

Mimo jiné Koolové dostali i ocenění Grammy za Open Sesame z filmu Saturday Night Fever. V roce 1979 skupina přibrala dva nové vokalisty Earla Toona a hlavně Jamesona  J.T. Taylora. Jejich první společné album Ladies Night se okamžitě vyhouplo na přední místa hitparád. Po něm následoval úspěšný singl Celebration. Který se mimo jiné stal nejoblíbenějším songem všech svatebčanů v 80. letech:)

J.T. přizval ke spolupráci na další hudbě i svého aranžéra  Eumira Deorata. Se kterým  Kool and The Gang vyprodukovali hity jako je Get Down On It nebo Big Fun, a který s nimi pracoval i na dalších dvou albech.

V roce 1986 skupinu právě J.T. opouští, aby se mohl nadále věnovat pouze svým solovým projektům. Skupině nezbývalo nic jiného než ho nahradit třemi jinými vokalisty a to Skipem Martinem, Odeen Mays a Gary Brownem. Nakonec se Taylor do skupiny stejně vrátil v roce 1995 kvůli vydání jejich společného alba State of Affairs.

Posledním počinem Kool and The Gang je jejich Best of:Hits Reloaded.

No a dál moje znalosti o této skupině zatím fakt nesahají:))tak doufám, že vám to jako taková sonda do minulosti stačilo.

Pokud můžete, tak určitě vyražte 29.7. do Bratislavy. Myslim, že litovat nebudete.

více info:  www.koolandthegang.com