John Legend

Once Again

Jsou to přesně dva roky od vydání desky „Get Lifted“, která si získala jak širokou veřejnost tak odbornou kritiku. Legend si právem zasloužil tři Grammy a jeho píseň „Ordinary People“ si musela získat každého, kdo má aspoň trochu rád černou muziku.

Nyní se na hudebním trhu objevila novinka "Once Again". Společně se podívejme, jaká je. John Legend je nejen interpret, ale také muzikant a skladatel a na poli současného R&B se dost vymyká.


john_legend.jpgNestaví jen na výrazném rytmu nebo na neustále se opakující krátké a výrazné melidii a dokonce ani nelepí jeden sampl za druhým. Jeho deska zní tak trochu staromilsky, ale přitom tak svěže. Dokonce by se i dalo říct, že je to chytrá muzika, což se o většině současné R&B vůbec tvrdit nedá. „Once Again“ je deska odkazující k tvorbě soulové legendy Marvina Gaye, k oldschoolovému zvuku labelu Motown. Ke spolupráci si tentokrát John Legend přizval takové producenty jako jsou Kanye West, Will.i.am, Sa-Ra, Raphael Saadiq a Jack Splash. Zvuk je opravdu kvalitní, produkce se povedla na výbornou.


Většinu písní prostupuje výrazná hra na piáno a jsou ve středním tempu. Přesně takový je i první singl a první ze čtrnácti tracků „Save Room“, který je sice trochu kolovrátkovitý, ale velmi příjemný. Pohoda z něj přímo sálá. Následuje sladce znějící „Heaven“, ve které Legenda doprovází ženský sbor. „Stereo“ je zase takovým největším důkazem z celé desky, že i zde jsou použity nejmodernější mašinky. Jejich vliv je ale vkusný a spolupomáhající vytvořit nezaměnitelný originální sound. Legendův retro styl je mnohem přirozenější než podobný pokus u poslední desky Christiny Aquilery „Back To Basics“. Hlasovým výrazem je velmi zajímavá píseň „Slow Dance“, kde Legend zpěvem srdceryvně jezdí po melodii, která vás dostane díky svému kabátu do sedmdesátých let.


Na albu nenajdeme jednu slabší skladbu, je velmi težké odhadovat, které písně se stanou dalšími singly. Na Johnu Legendovi je velmi sympatické, že nežije jen ze samplů a rytmu, že v jeho hudbě je velikánský kus citu. „Once Again“ se hodí jak k poslechu do auta, tak pro romantické chvíle ve dvou. Troufám si tvrdit, že John Legend vytvořil desku, která bude poslouchatelná i za několik let, kdy na kompaktech jeho kolegů bude nemalá vrstva prachu. „Get Lifted“ je překonáno. Kolika Grammy bude asi odměněna tato velmi povedená deska, na které snad jen chybí jeden výraznější hit?