Co nového u Prince?

Tentokrát opět jako Symbol

Měsíc se s měsícem sešel a jako kdykoliv předtím za posledních bezmála 30 let i nyní nazrál čas na “zase jeden článek” o funkové ikoně několika jmen…

Nemá smysl duplikovat cizí články, když je lze najít jinde na internetu, proto vás rovnou v začátku odkáži sem pro informace, jež níže nenaleznete.

3121_001b.jpgTedy, hezky popořadě, chronologicky. Naposledy jsme Prince opustili ve chvíli, kdy v listopadu loňského roku vyšla na soundtracku k filmu Happy Feet jeho nová píseň Song of the Heart. Oskara, jako v případě Purple Rain, za ní již nezíská, to už je jisté, ale obdržený Zlatý Glóbus také potěší, ne?

V listopadu se ale v Princově životě stala i jiná událost, troufám si tvrdit pro něj podstatnější než výše zmíněný singl. V městě hříchů, tedy v Las Vegas, si otevřel svůj vlastní klub – jmenuje se 3121 a sídlí v hotelu Rio. Klub, který si uchovává Princův jedinečný styl designu, jenž jsme mohli vidět už u jeho studia v Paisley Parku či na designu bookletu jeho posledního alba 3121. Klub, který ho evidentně dokázal natolik zaměstnat na několik měsíců, že nějaké turné po světě ještě chvíli asi nebude na pořadu dne. Práce manažera je pravděpodobně to, co Prince poslední dobou baví nejvíce a vzhledem k tomu, že má v hudební branži, hlavně díky jeho v posledních letech proslulým jam sessions, nespočet známých, tak naplnit program nově vzniklého klubu nebyl zas takový problém. Propagace byla také dobře zvládnuta a tak není divu, že klubu se prozatím daří dobře.

A s klubem úzce souvisí i nové zaměření jeho webových stránek www.3121.com, dříve určených pro relativně strohou propagaci jeho posledního alba. V tuto chvíli se jejich provoz již plně rozjíždí a od prosince vycházející webový časopis začíná doplňovat stále více novinek. 3121_006.jpgNáhrada za loni padlý NPG Music Club na sebe nenechala zas tak dlouho čekat a již od tohoto pátku se zde můžeme setkat s první vlašťovkou v podobě placeného downloadu Princovy nové skladby Guitar. Cena je 1.99$ a pokud o píseň stojíte, ale nechcete kupovat zajíce v pytli, pak není nic jednoduššího, než dnes od 20:00 poslouchat rádio Wave, respektive pořad Grundfunk, ve kterém máte tu možnost si premiérově píseň Guitar poslechnout. Vzhledem k poměrně složité registraci lze předpokládat, že Guitar není zdaleka poslední meteriál, který za příslušný poplatek bude možné ze stránek získat. Je tedy zřejmé, že www.3121.com se pomalu ale jistě stává Princovým novým webovým domovem.

Je všeobecně známo, že televizní přenos z finále amerického fotbalu, tzv. Super Bowlu, je nejsledovanějším pořadem planety. Stejně tak je známa tradice koncertních vystoupení v poločase finálové hry. A jelikož dnes je ono finále a Prince je tou hvězdou, která bude o poločase zápasu účinkovat v programu, naskýtá se nám jedinečná možnost zase po nějaké době vidět ho živě. Co tedy lze očekávat? Buď se můžete nechat překvapit či se začíst do fakt a spekulací, jež v článku následují. Prince bude mít na hřišti relativně veliké pódium ve tvaru svého někdejšího jména (proto Symbol v nadpisu) a vzhledem k složení jeho doprovodné kapely NPG na nedávno proběhlé tiskové konferenci se nebude moc lišit od hráčského obsazení nástrojů na jeho posledním albu.

Vypadá to tedy, že s lidmi jako byli John Blackwell (bicí) či Mike Scott (kytara) se v NPG můžeme nadobro (nebo na nějakou dobu?) rozloučit, což je dle mého názoru velká ztráta. S Corou za bicími přichází více technický styl, méně náladový, méně groovový. A to je škoda. Ani Macea Parkera (sax) jsem si na tiskové konferenci nevšiml, což je vzhledem k jeho právě končícímu turné s WDR Big Bandam pochopitelné, ale na druhou stranu od 2.února má "volno" a nemyslím si, že by si nechal Super Bowl ujít. Tisková konference byla vůbec zajímavá. Místo zodpovídání dotazů Prince s hudebníky přišel a zahrál 3 skladby (Jonny B.GoodAnotherloverholenyoheadGet On the Boat) a odešel pryč. A tak jsme se nedozvěděli, zda-li jsou spekulace ohledně dalších případných společných účinkujících (Shelby Johnson či Marching 100) pravdivé, či nikoliv. Nicméně vzhledem k tomu, že zkoušení je poměrně náročné a probíhá několik dní, bylo poměrně lehko zjistitelné, co se Prince chystá zazpívat. Následující seznam skladeb tak můžete brát jako jedno z lákadel na přímý přenos, ač vám jeho reálnou pravdivost nikdo nepotvrdí ;-)

princesuper5.jpgLet’s Go Crazy
Baby I’m A Star
Proud Mary
All Along The Watch Tower
Purple Rain

Chcete-li se tedy sami přesvědčit, zda si Prince zaslouží být součástí nejsledovanějšího pořadu planety, doporučuji dnes kolem půlnoci mít puštěný ten "správný" kanál. Ten si už musíte najít sami :-) (viz odkazy níže)

P.S.: Jak je vidno z přiloženého playlistu, nové skladby Guitar se dnes jinde než v Grundfunku nedočkáte ;-)

Odkazy:
-> stránka televize CBS4 s exclusivními záběry z hudebních zkoušek
-> oficiální stránky onoho fotbalového finále – Super Bowlu
-> záznam zpráv televizní stanice ABC, kde zazněl onen předpokládaný playlist
-> seznam televizí, jež vystoupení přenáší (aneb kde začít s hledáním:-)