Atar & the Funkadrome

Groove Window #1

Budeme letos svědky vzestupu jedné britské nadějné funkové partičky či i nadále nebudou u nás v povědomí? A kdo vůbec jsou Funkadrome? Čtěte dál a dozvíte se

Funkadrome_CD.jpg Je to až s podivem – na jedné straně muzikant, hráč na piano, perkuse, kytary (elektrickou i basovou), saxofon, autor již přes 100 písní a skladeb, ověnčen nejednou cenou již za svého studia ve svých -nácti letech a na druhé straně partička kluků, co bez úpravy hlasu neumějí ani pořádně zpívat – co mají společného? Nic. On nemůže sehnat velký label, který by mu vydal desku, oni se ke slávě a popularitě dostanou, ani neví jak. Ponechme stranou otázku spravedlnosti i identitu zmíněných chlapeckých “individuí” a pojďme se věnovat jemu a jeho doprovodným hráčům.

Atar Shafighian jest jméno jeho a kapela, kterou dal v roce 2001 dohromady se zve Funkadrome. Na svých 24 let (v pátek měl narozeniny ;-) má za sebou úctyhodnou NEkariéru. Proč “NE”? Inu, i přes výše vyjmenované přednosti se mu dodnes nepodařilo spojit se s větším vydavatelem, než jsou začínající drecords. A to ambice rozhodně nepatří k vlastnostem, jimiž by Atar neoplýval. Právě naopak…

Funkadrome sice vznikly před šesti lety, svou příležitost ale dostali až ke konci roku 2004, kdy dostali příležitost nahrát na CD, co v nich je. Tehdy již kromě Atara bylo ve skupině dalších 14 lidiček, kteří obsadili nejen rytmiku (5 členů kapely), ale i dechovou (3) a smyčcovou (4) sekci. Chybí vám ještě dva členové? Nechybí. Dvě vokalistky – tedy členky očekávejte! Necelý rok trvalo, než plnohodnotné CD (má přes 70 minut hudby!) spatřilo světlo světa, ale po singlu You Set My Soul On Fire bylo v září 2005 na světě. Jako své idoly předhazují na svých stránkách Stevieho Wondera, kapely Steely Dan a Earth Wind and Fire, Herbieho Hancocka a Jamiroquai a jejich album je tím pravým důkazem, že tomu tak skutečně jest. Pokud oceňujete, tak jako já, když se u písně její téma nevyčerpá ihned díky nadiktované stopáži od vydavatelské firmy, pak jste na správné adrese. Jediné, co bylo odbornou kritikou albu vyčítáno a s čím nelze než souhlasit, je občas málo průbojný a nevyzpívaný Atarův vokál. O to víc je ale chválihodné, že mnoho skladeb má nadstavbové instrumentální části či v nich zpívají obě děvčata více, než jen na pozadí.
Funkadrome_all.jpg
Necelé dva roky uplynuly a kapela se dle svých slov loni celý rok věnovala přípravě svého druhého alba, které by v tuto chvíli již mělo být ve fázi masteringu. Mezitím vyšly, pouze ve formě digitální, remixy některých skladeb z alba debutového, jež se objevili loni v říjnu. Jeden z nich jste měli možnost v neděli zaslechnout v Grundfunku a vězte, že jste Funkadrome neslyšeli naposled.

Víc psát ani nemá smysl – dokud si jejich práci neposlechnete, nebudete tušit, jaký potenciál do budoucna Funkadrome skrývají. Proto mohu vřele doporučit jejich domovskou stránku či tento odkaz, kde lze vyslechnout ukázky všech dosud vydaných písní (nikoliv remixů). Lahůdkou je pak jejich stránka na MySpace, kde jsou 4 písně v plné verzi k poslechu. Zde nebo tady pak lze jejich album zakoupit či tady stáhnout v digitální podobě (včetně remixů z minulého roku). U nás momentálně není možnost, jak album zakoupit! Pak je tu ale ještě jedna možnost. Mám od Atara jedno jejich debutové CD a jelikož jsem vlastníkem své vlastní kopie, tak toto CD se zde na stránkách může brzy objevit v nějaké soutěži. Buďte tedy připraveni a budete mít jedinečnou šanci se dostat k u nás jinak těžko dostupnému materiálu.

A napadne-li vás nějaký zvídavý zajímavý dotaz na Atara samotného, neváhejte ho zvěčnit v komentářích pod článkem – je pravděpodobné, že naň můžete získat v brzké době odpověď.