ROY AYERS v Praze

Kde:Praha
Místo:Palác Akropolis
Kdy:15. 10. 2009
Čas:20:00
Web:http://www.respectmusic.cz

v Paláci Akropolis

Respect plus 09 – Legendární vibrafonista Roy Ayers přijede v říjnu na vystoupení do pražského Paláce Akropolis.

Konečně se v Česku uskuteční vůbec první koncert jedné z největších postav černé popularní hudby.

Vynikajicí skladatel a vibrafonista Roy Ayers, průkopník jazz-funku, R&B, soulu i acid jazzu, legendární spoluhráč Billy Cobhama, Herbie Manna, Fely Kutiho, rappera Guru, je po Jamesu Brownovi druhým nejčastěji samplovaným muzikantem. Vyšel z be-bopu, má za sebou půl století dlouhou dráhu, ale podobně jako Miles Davis svůj styl pravidelně obměnuje s každou dekádou.
Znáte ho jako autora singlových hitů Everybody Loves the Sunshine, Move to Groove nebo We Live In Brooklyn Baby. Jeho styl byl vždy zakotven v be-bopových kořenech: perlivý, lyrický, rytmický, pevný. Pokud ho hip-hopovi znalci dnes označují za ikonu žánru, odpovída s odstupem jako veterán, který prošel tvrdou zkouškou show-businessu: "Baví mě, když se tomu mohu zasmát," říka s oblibou.  "A je mi úplně jedno, jak mi říkají, protože takhle to zkrátka v téhle branži chodí."
 
Roy Ayers je na americké jazzové scéně aktivní od 60. let, a podobně jako Miles Davis svůj styl periodicky obměňoval s každou dekádou. Celý život hledal nové cesty, ovlivnil několik generaci hudebníků a je považován za průkopnika funku, R&B i acid jazzu. Stal se po Jamesu Brownovi druhým nejčastěji samplovaným muzikantem v hip-hopových nahrávkách. Letos, ve svých 69 letech, plánuje Ayers nové album s jazzovou zpěvačkou Dee Dee Bridgewater.
 
Vyrůstal v hudební rodině v Kalifornii, jeho otec byl trombonista, matka ho učila na klavír. Ve svých pěti letech dostal sadu paliček od legendarního jazzového vibrafonisty Lionela Hamptona, ale hrát na vibrafon začal až v 17 letech. Životní průlom pro něj nastal roku 1966, když ho basista Reggie Workman přivedl na jam session s flétnistou Herbie Mannem. Ayers nakonec v jeho kapele strávil čtyri roky, prosadil se před světovým publikem a svoji původní be-bopovou orientaci rozšířil o široké spektrum stylu. Podílel se na Mannove klíčovém albu Memphis Underground a pod jeho producentským vedením natočil tři solová alba.
 
Roku 1970 se z Kalifornie přesunul do New Yorku, kde založil svoji nejslavnější sestavu Roy Ayers Ubiquity. Hráli v ní mj. bubeníci Billy Cobham a Alphonse Mouzon, původní inspiraci Milesem Davisem a Herbie Hancockem později vystřídal velmi úspěšný mix R&B, disco a funku, což Ayersovi přineslo několik singlových hitů. K největším patřily skladby Running Away, Everybody Loves the Sunshine, a Move to Groove, o jejímž back-beatu se tvrdí, že předznamenal typický shuffle rytmus acid jazzových nahrávek.
 
Začátkem 80. let Ayers spolupracoval s nigerijským průkopníkem afrobeatu, Felou Kutim, s nimž se seznámil během turné po Nigerii, a natočil s ním dvě alba. Když se počátkem 90. let začal sbližovat jazz s hip-hopem, Ayers hostoval na průlomovém albu Jazzmatazz rappera Guru, s nimž pak vystupoval v newyorských klubech, spolu s respektovaným trumpetistou Donald Byrdem. Ayers se s Byrdem a Guru podílel na humanitarním projektu Cool organizace Red Hot, namířeném proti AIDS. Jazzoví velikáni se na této nahrávce potkávali s novou generaci jazzově orientovaných hudebníků hip-hopové scény. Vedle toho Ayers také hostoval na průlomovém albu newyorské salsy, Nu Yorican Soul.
 
stani:   340  Kc; sezeni:  390  Kc
Na miste: 450 Kc/500 Kc