Tanec v temnotách

Kdy:23. 9. 2004
Médium:ČT2
Typ:Televize
Čas:21:40
Web:http://www.czech-tv.cz

Netradiční muzikál s Björk v hlavní roli.

Česká emigrantka a svobodná matka Selma žije se svým desetiletým synkem ve Spojených státech.

Originální název: Dancer in the Dark

Upřímně, tenhle film má něco do sebe. Má svou zvláštní a jedinečnou atmosféru, naprosto netradičně (jak už to s Björk chodí) pojatou hudbu a své kouzlo, kterému je snad nejsnadnější porozumět právě citem a intuicí. Zapomeňte na americkou popcornovku s happy endem, tenhle film vás může pěkně vyvést z vaší každodenní stereotypní rovnováhy.

Převzato z ČT:

Pracuje jako dělnice v továrně a s neoblomnou houževnatostí šetří na náročnou operaci, která má jejího synka zachránit před dědičnou slepotou. Selma je mezi kolegy oblíbená pro svou přímočarou bezelstnost. Stejné vlastnosti ji ale zároveň dovedou k nejtěžší životní zkoušce, při které Selmě nepomohou ani její milované hollywoodské muzikály. Nový film proslulého Larse von Triera (Prolomit vlny) byl nasnímán desítkami digitálních kamer a dráždivým originálním způsobem kombinuje prvky melodramatu s muzikálem.

Ocenění: Na MFF v Cannes byl Tanec v temnotách vyznamenám hlavní cenou Zlatou palmou a populární islandská zpěvačka Björk získala za své strhující podání Selmy Cenu za ženský herecký výkon.

Rok výroby: 2000, Délka (min): 139, Země: Dánsko, Francie, Švédsko
Režie: Lars von Trier, Scenář: Lars von Trier
Hrají: Björk (Selma Yesková), Catherine Deneuveová (Kathy), David Morse (Bill), Peter Stormare (Jeff), Joel Grey (Oldřich Nový), Cara Seymourová (Linda Houstonová), Vladica Kosticová (Gene Yesková)

Akce