Herbie Hancock

Kdy:27. 9. 2004
Médium:ČT2
Typ:Televize
Čas:1:50
Web:http://www.czech-tv.cz

Profil klávesové eminence moderního jazzu

Klavírista H. Hancock přišel jako jednadvacetiletý z Chicaga do New Yorku se skupinou hardbopového trumpetisty Donalda Byrda…

2004_09_27_herbiehancock.jpgZdroj ČT:

Dnes lze říci, že dalekosáhle ovlivnil několik generací mladých muzikantů.

Už v létě 1963 odešel do modernistického kvinteta Milese Davise. Po pěti letech davisovského angažmá se postavil na vlastní nohy, založil vlastní sextet, skupinu Headhunters, V.S.O.P. a další formace.

Je energickým klavíristou lyrického stylu, původně inspirovaného projevem Billa Evanse a Wyntona Kellyho a proslulý barevně krásnými, rytmicky svébytně frázovanými akordickými obraty. Tento perfektní doprovazeč, vyhledávaný pro vytříbenost, lehkost a inspirativnost, dokázal propojit vrozené hledačství se smyslem pro organický pořádek ve tvorbě improvizace.
Jako skladatel se prosadil i ve filmu – je autorem hudby k Antonioniho Zvětšenině. Na své první album natočil Melounáře (Watermelon Man), který pronikl i do světa pop-music a záhy se stal světovým hitem.
Už na sklonku 60. let Hancocka okouzlil elektrický klavír, byl vlastně první, kdo jej postavil na roveň ostatním nástrojům. Dnes je H. Hancock velmistrem jazzových kláves. Spolupracuje výhradně s nejvýznamnějšími sólisty. Jeho oblíbené slovo, kterým označuje hudbu, k níž vědomě směřuje, je "together" (dohromady, spolu, jedno k druhému). Jeho ideálem je kompaktní zvuk skupiny, jejíž improvizovaný projev zní se stejnou definitivností jako vybroušená kompozice.

www.herbiehancock.com

Akce