IDA NIELSEN & The Funkbots vystoupí 1.listopadu v pražském klubu Jazz Dock

ida nielsen

Od roku 2010, kdy ji pozval v Minnesotě na jam session, až do jeho předčasného konce, byla Ida Kristine Nielsen členkou kapely legendárního zpěváka a multiinstrumentalisty Prince! Připojila se ke kapele The New Power Generation a vyrazila na téměř dvouleté turné.

Ida popisuje hraní s touto legendou jako největší hudební zážitek, který ji ovlivnil na léta dopředu. Vydala se na sólovou dráhu s originálním mixem old-school funku, hip-hopu a reggae. Základem všeho je samozřejmě neskutečný basový groove hlavní protagonistky a také instrumentální výkony excelentních spoluhráčů.

Since 2010, when invited to a jam session in Minnesota, until its premature end, Ida Kristine Nielsen was a member of the legendary singer and multiinstrumentalist Prince! She joined the band The New Power Generationand set off on a nearly two-year tour. Ida describes playing with this legend as the greatest musical experience that has influenced her for years to come. She has performed on a solo track with an original mix of old-school funk, hip-hop and reggae. The essence of everything is, of course, the unbelievable bass groove of the main protagonist as well as the instrumental performances of excellent teammates.

event: https://www.facebook.com/events/273788240118763/

https://www.facebook.com/IdaNielsenfanpage/

Akce