Bernie Worrell v Ostravě

geniální hráč na klávesové nástroje

Fanoušci funku se na festivalu Colours of Ostrava mohou těšit na skutečný zážitek – spolu s Georgem Clintonem, alias Dr. Funkensteinem, vystoupí i Bernie Worrell.

Bernie Worrell je jeden z architektů stylu funk,hrál několik let s Talking Heads, je základajícím členem, klávesistou, koproducentem a hudebním režisérem Clintonovy superkapely Parliament / Funkadelic. V minulosti spolupracoval s Keithem Richardsem, Billem Laswellem, Bootsy Collinsem, Maceo Parkerem, Jody Watleyem, kapelami The Pretenders, Black Uhuru, Sly & Robbie či Soul Asylum.

2005_06_28_bernie_worrell.jpgDavid Byrne Bernieho Worrella nazývá géniem, Keith Richards z Rolling Stones vyzvedává výjimečné spojení intuice a vkusu. V roce 1997 byl uveden do Rock and rollové síně slávy. Jeho hudbu obdivuje a využívá řada hip hopových a rapových kapel: Dr. Dre, Snoop Doggy Dog, Ice Cube, En Vogue, De La Soul – ti všichni ho obdivují a používají jeho nasamplované rify ve svých skladbách.
Mezi své vzory počítá Raye Charlese, Herbie Hancocka, Jimmy Smithe, Oscara Petersona aTheloniouse Monka. George Clinton přijede do Ostravy s celkem 20 muzikanty a jeho koncert slibuje minimálně tří a půl hodinovou funkovou smršť.

Bernie Worrell vyrostl v Plainfieldu, New Jersey, a od raného dětství se u něj projevovala hudební genialita: od 3 let hrál na klasický klavír a již ve 4 letech vystupoval na svém prvním koncertu. Hrál symfonie s klasickými orchestry (např. Washington Symphony Orchestra),ve věku 8 let dokonce napsal vlastní koncertní skladbu. Studoval na New England Conservatory of Music v Bostonu a Julliard School of Music. Worrell se připojil ke Clintonově kapele Funkadelic v roce 1970 a brzy se stal jejím nepostradatelným členem.

2005_06_28_bernie_cover.jpgNa začátku 80. let začal hrát s Talking Heads, kteří velmi obdivovali George Clintona a jeho kapelu P Funk. S Davidem Byrnem spolupracoval a hrál do roku 1992, kdy se Talking Heads rozpadli. S Talking Heads se Bernie Worrell setkal na jednom pódiu také v roce 2002, kdy byla tato kapela uvedena do Rock and rollové síně slávy. V případě Parliament / Funkadelic je Worrell spoluautorem, koproducentem a hráčem ve většině klasických skladeb této kapely. Je spoluautorem hudby k řadě filmů – např. “Car 54”, “Where are You?” či “Friday”. V současnosti kromě kapely George Clintona vystupuje jak sólově se svojí kapelou The WOO Warriors, tak i v řadě dalších projektů.

Line-up festivalu Colours of Ostrava

Akce